Yolcu yerine uyuşturucu taşıdılar: İstanbul’da ‘Narcos’ taksi

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü takımları 16 ay evvel taksiyle kokain satan bir taksi şoförünü belirledi. Taksi şoföründen yola çıkan polis, çöreklenmiş dev bir uyuşturucu şebekesini ortaya çıkardı. Polis grupları 16 ay evvel gözaltına alınan taksici üzere uyuşturucu satan diğer taksicilere daha ulaştı. Taksicilerin bağlı olduğu yapı ortaya çıkarıldı.

12 farklı yapılanma

55 kuşkulu yakalandı

Sözcü’den Habip Atam’ın haberine nazaran yaklaşık 16 ay süren çalışmada 12 yapılanma içerisinde faaliyet yapan 60 taksici ve 35 motokurye tespit edildi. Şüphelilere yönelik orta operasyonlarda çok sayıda operasyon düzenlenirken, 55 kuşkulu yakalandı. Çok sayıda taksi ve motosiklete el konuldu.

Şifre ‘yemek’

Polisin yaptığı çalışmalarda siparişlerin nasıl alındığı da belirlendi. Argümana nazaran şebeke üyeleri internet tabanlı bir iletileşme programı üzerinden kapalı küme oluşturdu. Bu guruba girmek için referans gerekiyordu. Gruptakiler, özel yazışma üzerinden sipariş veriyordu. Siparişler de mutlaka “Kokain” tabiri yer almıyor, şifre olarak “Yemek” ibaresi yer alıyordu. Birer gramlık paketlerden kaç tane isteniyorsa o kadar yemek isteniyordu.

İstanbul’da bilhassa güçlü muhitlerde faaliyet gösteren şebekenin, kimi durumlarda fazla uyuşturucu verenlere bonus olarak 2-3 paket armağan gönderdiği belirtildi. Gün içerisinde fazla uyuşturucu satan taksicilere ise aşikâr sayıda kokain paketini ödül olarak verdikleri öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir