Uludağ’a beklenen kar yağmadı

Kış turizminin kıymetli merkezlerinden Uludağ’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve beklenen kar yağışının düşmemesi nedeniyle dönem açılamadı. Geçen yıl 15 Aralık’ta kar kalınlığının 15 santimetre olarak ölçüldüğü, 17 Aralık’ta dönemin açıldığı Uludağ’daki kayak pistlerinde bu yıl sonbahar renkleri hakim. 

2 bin 543 rakımlı Uludağ’da 15 Aralık’ta dönemin açılabilmesi için beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Geçen yıl 15 Aralık’ta başlayan yağışın akabinde kar kalınlığının 15 santimetre olarak ölçüldüğü Uludağ’daki kayak pistlerinde şu an sarı ve yeşilin tonları hakim. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran bölgede 19 Aralık’ta kar yağışı bekleniyor.

21 Aralık’ta 65 cm kar vardı

Türkiye’nin, 17 otel, tesis ve 5 bin yatak kapasitesi ile en büyük kış ve tabiat sporları merkezi olan Uludağ’da geçin yıl 17 Aralık’ta 50 santimetreye kadar ulaşan kar kalınlığı ile birlikte dönem açılmıştı.

21 Aralık’ta 65 santimetreye kadar ulaşan kar kalınlığı yeni yılı Uludağ’da karşılamayı planlayan tatilcileri sevindirirken, pistlerde yoğunluk oluşmuştu. 2022 yılını da kar yağışıyla karşılayan Uludağ’da 31 Aralık-1 Ocak tarihlerinde ise 46 santimetre kar vardı.

“Kaygılanmaya ve üzülmeye gerek yok”

Uludağ’da dönem hazırlıklarının tamamlandığını belirten otel yöneticisi Harbi Türk, “Uludağ’da hazırlıklar bitti, bütün tesisler hazırlıklarının son basamağına geldi ve kimi oteller de açıldı. Kasımın son günlerinde mevsimin birinci kar yağışı düştü lakin daha sonra hava şartları farklı ilerledi. Doğal kar olmayınca konuklarımız de kaygılanıyor. Fakat kaygılanmalarına ve üzülmelerine hiç gerek yok” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir