Rusya: ABD, Rus heyetine vize vermedi

Zaharova, yaptığı yazılı açıklamada, 26-28 Ekim’de Washington’da UAEA’nın “21. Yüzyılda Atom Enerjisi” konferansı yapacağını hatırlattı.

Rusya’dan Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) ve Rusya Federal Ekolojik Teknolojik ve Nükleer Kontrol Kurumundan (Rostehnadzor) bir heyetin bu konferansa katılmayı planladığını belirten Zaharova, “ABD, ilgili müracaatları öngörülen formda evvelce sunmalarına karşın, Rus heyetindekilere vize vermedi. Böylelikle Rusya’nın UAEA himayesinde kıymetli bir memleketler arası aktifliğe iştiraki muhakkak kabul edilemez bir formda ve hiçbir münasebet gösterilmeden engellenmiştir.” sözlerini kullandı.

Zaharova, bu aksiyonuyla ABD’nin memleketler arası hukuku görmezden geldiğini vurguladı.

KİRLİ BOMBA İDDİASI

Ukrayna’nın “kirli bomba” olarak isimlendirilen radyoaktif unsurlardan oluşan patlayıcı kullanarak “provokasyon hazırladığına” dair edinilen bilgilerin tasa verici olduğunu vurgulayan Zaharova, “Böyle vahim bir provokasyonun emeli açık. Rusya’yı kitle imha silahları kullanmakla suçlamak. Ukraynalı yetkililer ve Batı’daki küratörleri, bunun güçlü bir Rus aksisi kampanyayla sonuçlanacağını, ortaklarının Moskova’ya olan itimadını sarsacağını ve ülkemizin milletlerarası arenada tecrit edilmesine yol açacağını umuyorlar.” dedi.

Aldıkları bilgilere nazaran Ukrayna’nın kelam konusu planı uygulamaya başladığını öne süren Zaharova, Joltıye Vodı kentindeki bir madencilik sürece tesisinin ve Kiev’deki Nükleer Araştırma Enstitüsü’nün “kirli bomba” yapmakla görevlendirildiği lisana getirdi.

Zaharova şunları tabir etti:

“Kiev yetkililerini ve onları denetim eden Batılı sponsorlarını, dünyayı nükleer bir felakete sürükleyen ve temiz sivillerin hayatlarını tehdit eden hareketlerde bulunmaktan vazgeçmelerini talep ediyoruz. Bu mevzuda Rusya’nın ikazlarını dikkate almamak pervasızlıktır. Olayları tırmandırmak tehlikelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir