Mustafa Sarıgül: Asgari ücreti 4 ayda bir güncelleyeceğiz

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Lideri Mustafa Sarıgül, “TDP iktidarında minimum fiyat üzerinden siyaset yaptırmayacağız. Minimum fiyatı 4 ayda bir güncelleyeceğiz… Enflasyon yükseldiyse, domatesin fiyatı yükseldiyse oran olarak minimum fiyat de birebir halde yükselecek” dedi.

Mustafa Sarıgül, partisinin bugün İstanbul’da düzenlediği ‘TDP İktidar Yolunda İstanbul Buluşması’nda konuştu. Sarıgül, özetle şunları söyledi:

“Biz çiftçinin esnafın yüzü gülsün istiyoruz”

Açlığın, yoksulluğun, işsizliğin olmadığı bir Türkiye için yollardayız. Terörün olmadığı bir Türkiye için yollardayız. Haksızlığın, eşitsizliğin olmadığı bir Türkiye hayal ediyoruz. Biz istiyoruz ki dünyanın en hoş üniversiteleri Türkiye’mizde olsun. Lakin dünyada birinci 500 üniversite ortasında hiçbir üniversitemiz yok. Bu bizi üzüyor. Biz istiyoruz ki fabrika sahibinin çocuğu hangi okula gidiyorsa emekçi arkadaşımın çocuğu da tıpkı okula gitsin. Biz istiyoruz ki çiftçilerimizin yüzü gülsün, esnafın yüzü gülsün. Esnafımızın ışığı sönmesin.

Üretim yapıyoruz yetmiyor, döviz kazanıyoruz yetmiyor. Gelirimiz masrafımızı karşılamıyor. Öyleyse ne yapacağız? Daha çok üretim yapacağız. İsrafı kesinlikle önleyeceğiz. Bunları yapmanın tek yolu, Türkiye Değişim Partimizin ‘Ekonomik Milliyetçilik’ formülüdür, ‘5T’ formülüdür. Büyük Atatürk, bakın yıllar evvel ne demiş, ‘Sahip olmadığınız parayı harcarsanız bağımsızlığınızı kaybedersiniz.’ Sahip olmadığımız parayı harcamayacağız. Bugün ülkeyi yönetenler, dışarıdan borç aldılar, betona para yatırıldı, şatafata para yatırıldı, gösterişli projelere para yatırıldı. Biz, bunları ona nazaran planlayacağız.

“Gıda ve güç dalı başta olmak üzere yerli ve ulusal olmamız lazım”

Gıda ve güç başta olmak üzere her kesimde yerli ve ulusal olmamız lazım. Kendimize yetmemiz lazım, ihracatı kesinlikle artırmamız lazım. En çok dövizi neye harcıyoruz? Güce harcıyoruz. O vakit güneş gücüne ve rüzgar gücüne çok büyük ağırlık vereceğiz. Türkiye Değişim Partimizin 5T formülü; tarım, turizm, teknoloji ve dokuma. Bunları en öne çıkaracağız. Tarımın formülü açık; Karacabey’de çiftçimiz ne kadar domates üretiyorsa alım garantisini biz vereceğiz. Çiftçilerimizi katiyen küstürmeyeceğiz. Tarımı hor gören, yarını güç görür.

“Türkiye markalaşacak”

Tekstile çok büyük ehemmiyet vereceğiz. Türkiye’miz markalaşacak. Devletimizdeki lüks araçları satacağız. Bir tek Cumhurbaşkanımız Mercedes’e binecek. Onun dışındaki herkes; ‘İtalyan otomobillerine, Fransız otomobillerine, Japon otomobillerine güle güle, beğenilen geldin TOGG’.

“Asgari fiyat 4 ayda bir güncellenecek”

Asgari fiyat üzerinden siyaset yaptırmayacağız. Türkiye Değişim Partisi iktidarında minimum fiyat üzerinden siyaset yaptırmayacağız. Minimum fiyatı 4 ayda bir güncelleyeceğiz. Siz taban fiyatı artırdınız, domatesin fiyatı birebir gün yükseldi. Ne anladılar? Siz minimum fiyatı artırdınız, peynirin fiyatı yükseldiyse bunun ne manası var? O nedenle 4 araştırma kuruluşu bakacak. Enflasyon yükseldiyse, domatesin fiyatı yükseldiyse oran olarak taban fiyat de birebir halde yükselecek. Neyi eksik yaptık, neyi yapmamız lazım; bunları inceledik ve değerlendirdik. Artık bu deneyimlerimizi, bugünkü imkanlarımızı kullanarak Şişli’mizi hürmetle, sevgiyle, hak ettiği noktaya taşıyacağız.

“Şişli’nin de Türkiye’nin de ışıklarını yakacağız”

Çünkü Şişli’nin şu anda ne ismi var ne de sanı var. Şişli, ışıkları sönmüş vaziyette. Şişli’nin ışıklarını da Türkiye’mizin ışıklarını da yakmayı Allah’ım inşallah kısmet etsin. Küllerimizden tekrar doğacağız. Hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden, bayrağımıza bağlı olan, toprağımıza bağlı olan, inançlarımıza itina gösteren, hakkın gücünü milletimizin gücüyle birleştirecek olan büyük bir ulusal uzlaşmayı Şişli’de sağlayacağız. Şunu bilesiniz ki Allah’ım bana hiçbir vakit kolay işler vermedi. Allah’ım bana daima sıkıntı işleri verdi. Fakat bilirsiniz ki tarih, kolay işlerden çıkanları yazmaz. Tarih, sıkıntı işlerden çıkan kahramanları müellif.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir