Kamu bankasından depremzedelere büyük şok

Deprem felaketinin yaşandığı vilayetlerdeki depremzedeler için 0,99 ile 6 ay ötelemeli 36 ay için 100 bin TL kredi açan kamu bankaları gelen ağır talep üzerine şubeden yapılan müracaatları durdurmuş, akabinde da taşınabilir bankacılık ekranını kapatarak vatandaşların müracaatlarını engellemişti.

Bankalar, gece yarısı 00.00’dan sonra da bu oranı 1.59’a çıkarmış ve ağır yansılara neden olmuştu.

Depremzedelerin yaşadığı mağduriyet bununla da sonlu kalmadı.

Bir kamu bankası, zelzelede konutları ağır hasarlı olan ve bankalarından konut kredisi kullanan maaş müşterilerinin hesabına yatırılan DASK paralarını bloke etti.

‘Kredi borcunuzdan düşeceğiz’

Zorunlu DASK poliçesi yaptıran müşterilerin hesaplarına yatırılan paraların 50 bin lirasını bloke eden banka, üzerindeki sayısı ise depremzedenin hesabına yatırdı. Yüzlerce depremzede bu halde mağdur edilince soluğu banka şubelerinde aldı, lakin buradan aldıkları yanıtla ikinci bir şok yaşadı.

Banka vazifelileri, “Bankamızdan kullandığınız konut kredisi var. Konutunuz ağır hasarlı olduğu için DASK’ın yatırdığı parayı sizin konut kredisi borcunuzdan mahsup edeceğiz” dediler. Ödemelerini tertipli yapan, taksitlerini aksatmadan ödeyen vatandaşlar bloke edilen DASK paraları için sonuç alamayınca devayı CİMER’e müracaat yapmakta buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir