İngiltere’de Kral Charles’ın resminin yer aldığı yeni banknotların tasarımı belli oldu

İngiltere Merkez Bankası, üzerinde Kral Charles’ın fotoğrafının yer aldığı yeni banknotların dizaynlarını kamuoyuyla paylaştı.

5, 10, 20 ve 50 sterlinlik banknotlardaki tek değişiklik portre olacak. Şu anki banknotların üzerlerinde Eylül ayında hayatını kaybeden eski İngiltere hükümdarı Kraliçe Elizabeth’in resmi bulunuyor.

Yeni banknotların ön yüzünde ve güvenlik için şeffaf bırakılan pencere kısmında Kral Charles’ın portresi yer alacak.

Yeni kağıt paraların 2024 ortasından itibaren deverana sokulmasının akabinde şu anki mevcut banknotlar da geçerli olmaya devam edecek.

Kraliçe Elizabeth, İngiltere Merkez Bankası tarafından 1960’dan itibaren dolanıma sokulan banknotlarda yer alan birinci ve tek hükümdardı. İskoç ve Kuzey İrlanda bankaları tarafından basılan kağıt paralarda ise hükümdarın resmi yer almıyor.

Şu anda sirkülasyonda yaklaşık 80 milyar sterlin pahasında olan 4,5 milyar civarında İngilter Merkez Bankası banknotu bulunuyor.

İngiltere Merkez Bankası, yeni banknotların lakin yıpranmış paraların yerine ya da talebi karşılamak üzere basılacağını söyledi. Banka, Kraliyet Ailesi’nin rehberliğinde alınan bu kararla değişimin finansal ve çevresel tesirini en aza indirmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Bankanın genel müdürü Andrew Bailey, yeni dizaynların getirdiği tarihi anı yaşamaktan ötürü gurur duyduğunu belirtti.

Kral 3. Charles’ın portresinin yer aldığı 50 pence’lik madeni paralar, postaneler aracılığıya ülke çapında sirkülasyona sokulmaya başlandı.


Paranın üzerinde yer alan Latince “CHARLES III • D • G • REX • F • D • 5 POUNDS • 2022” sözü, “Kral 3. Charles, Allahın Müsaadesiyle, İnancın Hamisi” manasına geliyor.

Tahmini 4,9 milyon tane yeni madeni para (dolaşım için ayrılan toplam sayının yaklaşık yarısı) postanelerde vatandaşlara para üstü olarak veriliyor.

Yeni madeni paralarda yeni hükümdarın portresi klâsik olarak bir evvelki hükümdarın zıddı istikamette yer alıyor ve Kraliçe 2. Elizabeh’in portresinden farklı olarak taç giymiyor.

Heykeltıraş Martin Jennings tarafından, bir fotoğrafı temel alınarak tasarlanan portreyi Kral Charles’ın beğendiği ve onay verdiği belirtiliyor.

Kralın portresini taşıyan paraların, Kraliçe’nin portresini taşıyan 27 milyar adet madeni para ile yaklaşık 20 yıl birlikte sirkülasyonda olacağı belirtiliyor.

Gelecek yıldan itibaren 1 pence ile 2 Sterlin ortasında farklı bedellerde madeni paralar kademeli olarak dolanıma girecek ve hasarlı yahut aşınmış eski paraların yerini alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir