Fidan abla soruyor: Abdurrahman nerede?

Diyarbakır merkezli operasyonlarda gözaltına alınan ve tutuklanan Mezopotamya Ajansı muhabiri Abdurrahman Gök, zelzele bölgesindeki haberleriyle gündeme geldi. Gök’ün Maraş’ın Pazarcık ilçesinde sarsıntı haberleri yaparken çektiği görüntülerle tanınır olan Fidan Fıstık, Kozmik muharriri Ceren Sözeri’yle konuşurken ‘Abdurrahman’ı sordu.

Kamuoyunun Fidan Abla olarak tanıdığı depremzede, konutundan çıkmaya korkarken Abdurrahman Gök tarafından bulunmuştu. Gök’ün haberleri sayesinde gündem olan ‘Fidan Abla’, sonrasında gerçekleşen dayanışma ile travmalarını aşmaya çalışıyordu. Ceren Sözeri, “Abdurrahman bizi unutmuş?” başlıklı yazısında Fidan Abla’yla konuşmalarını ve Gök’ün sarsıntı bölgesindeki gayretlerini şöyle aktardı:

“Bunları konuşurken yokuştan Fidan Abla görünüyor. Fidan Abla’yı (Fidan Fıstık) kimileriniz hatırlar tahminen. Zelzelenin birinci günlerinde gazeteci Abdurrahman Gök, zifiri karanlıkta Pazarcık’ta dolaşırken rastlamıştı ona. Tek başına kalıyor, konutunu terk etmiyor ve de daima saati merak ediyordu. Abdurrahman ne vakit ‘hadi!’ deyip gitmeye kalksa ‘Saat kaç?’ diye soruyor, sonra anlatmaya devam ediyor, yalnız kalmamak için süreyi uzatıyordu. 20 Şubat’ta Hatay’daki 6,4 büyüklüğündeki zelzelede Abdurrahman Gök yeniden yanına gitmiş korkup korkmadığını sormuştu. ‘Fidan Abla senin dışında konutta yaşayan yok, herkes çadırlarda’. Gazeteci, Fidan Abla’nın bütün sorularını tek tek yanıtlıyor, anlamadıysa bir de Kürtçe anlatıyordu. Onu hem rahatlatmaya hem de tatlı tatlı çadırların bulunduğu Cemevi etrafına gelmeye ikna etme uğraşıydı bu:

‘Fidan Abla herkes seni çok merak ediyor… Düzgün tamam, haydi dikkat kendine Fidan Abla’

‘Saat kaçtı?…’

Abdurrahman Gök’ün Fidan Abla’yla çektiği pek çok haber görüntüsü var. Sonunda Fidan Abla meskenden çıkıyor, komşularıyla bir ortaya geliyor. Hatta Fidan Abla bu görüntüler sayesinde meşhur olmuş. İlçeye gelenler Fidan Abla’yı bulup onunla fotoğraf çektiriyormuş. Fidan Abla’nın bir özelliği de isimleri çok kolay unutuyor. Beş dakika sonra tekrar soruyor, ‘Senin ismin neydi?’ ‘Ceren’ Haa, tamam”. Fakat Fidan Abla Abdurrahman’ın ismini unutmuyor. Durup soruyor ‘Abdurrahman bizi unutmuş? Hiç gelmiyor?’ Fidan Abla’ya Abdurrahman Gök ve onun üzere pek çok gazetecinin gözaltına alındığını, tutuklandığını söyleyemiyorlar:

‘Abdurrahman çalışıyor, işi var ondan gelemiyor, uzakta’

‘Ne kadar uzakta, çok mu uzakta, mesela ne kadar?’

‘Çok uzak, taa burdan çarşıya kadar’

Fidan abla artık konutundan çıktığı için daha özgüvenli:

‘E, yakınmış!’

Abdurrahman kalben buralara çok yakın. Biz onu üstü çıplak olduğu halde ‘canlı bomba olduğu’ savıyla vurulan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülme anını fotoğraflayan gazeteci olarak tanıyoruz. Kurkut’u öldüren polisler cezasız kalmış lakin Gök’e bir yıl altı ay 22 gün mahpus cezası verilmişti. Yılmadı, yorulmadı Mahsa Jîna Amini protestolarının en hareketli devrinde motosikletiyle İran’ı dolaştı, bize anlattı. Sarsıntıda hiç durmadan yayın yaptı. İşte artık, 25 Nisan’da sabahın köründe ‘Şafak Operasyonu’ ismi verilen, bir ‘seçim operasyonu’yla avukat arkadaşları, sanatçı arkadaşları ve meslektaşları ile birlikte gözaltına alındı. İki gün sonra da tutuklandı. Şimdiye kadar Abdurrahman’ın yanı sıra her habere birebir heyecanla koştuğuna şahit olduğumuz JinNews muhabiri Beritan Canözer, gazeteciler Mehmet Şah Oruç ve Remzi Akkaya, bir şahit sözüyle ‘terör örgütü üyeliği’ gerekçesiyle özgürlüğünden yoksun bırakıldılar. Temmuz’da tutuklanan 16 Kürt gazeteciye, Ekim’de dokuz gazeteci, artık de dört gazeteci daha eklendi. Temmuz’da tutuklananların iddianameleri 15 gün evvel kabul edildi. Lakin dokuz ay sonra neyle suçlandıklarını öğrenebildiler. Yani sırf Temmuz’dan bu yana 29 gazeteci cezaevine girdi. Batıda gazeteci örgütlerinin açıklamaları ve birkaç cılız reaksiyon dışında ses yok. Acılarda, kaygılarda ortak olmayınca, gazeteciliğin doğusu ve batısı ortasında duygusal kopuş da kaçınılmaz hale geliyor. Tunca Öğreten, Murat Baykara ve Ömer Çakan’ın tabiriyle ‘Coğrafya hem haber hem mukadderat oluyor.’

Bize diyor bir depremzede ‘Abdurrahman terapi üzere geldi, günlerce bizimle kaldı, sesimizi duyurdu, bizi umutlandırdı. Cengiz Topel’de adaylığını koysa muhtar seçilir.’ Fidan Abla’nın gözü yolda, meslektaşları öfkeli… Seçim buralarda biraz da kederini anlatacak gazetecinin yolunu gözlemek, gazetecilikse o yolların tıkanacağını göze ala ala çaba etmek demek.

Bu yazı gazetede baskıya gittiğinde Ankara merkezli yeni bir soruşturma daha başladı. Meskenlere düzenlenen baskınlarda Diyarbakır’da Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz; İstanbul’da ise Filiz Yılmaz’ın da ortalarında bulunduğu birçok kişi gözaltına alındı.

Gazetecilik cürüm değildir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir