AKP’nin zor sınavı… Erbakan işareti verdi

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, Meclis’te açıklamalarda bulundu.

TBMM’de 28. Yasama Devri resmen başlarken Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, CNN Türk’e konuşarak 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’na yönelik konuştu.

Erbakan, “AKP’li Hasret Güçlü’nün Bayana yönelik şiddet ile alakalı çabucak değişmesi istikametinde bir teşebbüste bulunacak mısınız? Hasret Güçlü ‘6284 bizim kırmızı çizgimiz’ demişti. Karşılaştınız mı, el sıkıştınız mı? Karşılaştığınızda söylemek istediğiniz bir şey var mı? Tekrar AKP’nin Küme Başkanvekili olacak” sorusunu sordu.

Erbakan, “6284 kırmızı çizgimizdir” hatırlatmasına ait “Özlem Hanım’ın orada kastettiği bana kalırsa bayana şiddet konusu için kırmızı çizgi demiştir” dedi. Devamında “6284 haşa bir ayet değil. Avrupa’dan, İsviçre’den ithal edilmiş bir kanun. Bunun eksiğinin gideğinin giderilmesi, yanlışı vasa düzeltilmesi çok doğal. ‘Kadına şiddet kırmızı çizgimizdir’ dediğini düşünüyorum” sözlerini kullanan Erbakan, “Kadına, tabiata, hayvana, şiddet tabiatımıza ters. Cürüm ögelerinin yazılması lazım. Ekonomik, ruhsal şiddet nedir, nasıl olur bunun muhakkak olması lazım. Bir de tez sahibinin savını kanıtlaması lazım. Bunlar varsa cezanın daha ağırlaştırılması gerekiyor” sözlerini kullandı.

6284 SAYILI KANUN NEDİR

6284 sayılı kanun, İstanbul Mukavelesi sonrasında yapılan yasal değişikliklerdendir. 6284, şiddete ve mesken içi şiddete maruz kalan yahut maruz kalma tehlikesindeki bayanların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve şiddeti önlemek için alınacak önlemleri düzenler. Ayrıyeten 6284 sayılı kanun, evli olmayan bireyleri de muhafazası, şiddet uygulayan kişinin ve şiddetin kendisinin tarifinin genişletilmesi ve önleyici ve kollayıcı önlemleri içermesi üzere birçok güzelleştirmeyi içerir. 6284 sayılı kanun temelini İstanbul Sözleşmesi’nden alır ve münasebetinde İstanbul Sözleşmesi’ne atıf içerir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir